• info@acilimlojistik.com
  • 0532 549 14 43

Elleçleme İşlemleri

Elleçleme İşlemleri

Malzeme elleçleme, herhangi bir malzemenin fabrikada ya da fabrika dışında bir araç yardımı ile taşınmasını anlatmak için kullanılır. Bu sürecin ilerlemesinde manuel, otomatik ya da yarı otomatik bazı araç ve gereçler kullanılır. 

 Elleçleme Nedir?

 Malzeme elleçleme lojistik depo yönetiminde kullanılır. Malzemenin yüklenmesi, taşınması ve de boşaltılması işlemlerinin ifadesi olarak kullanılmaktadır. Mekanik olarak ise malzemelerin taşıma işleminde değişik alet, cihaz ve ekipmanın kullanımıdır. 

 Ürün elleçleme işlemi malzemelerin elle ya da mekanik bir şekilde taşınması ve boşaltılmasına verilen isimdir.

 Malzeme Elleçleme (Material Handling) Faaliyetleri Nelerdir?

 Malzeme elleçleme, çeşitli malzemelerin bir noktadan başka bir noktaya taşınmasına verilen isimdir. Gündelik olarak ise malzemelerin ambalajlanması, etiketlenmesi, ayrıştırılması, paletlenmesi gibi işlemlere verilen isimdir. Malzeme elleçleme işlemlerinde raflar çok sık kullanılmaktadır. Bunun yanında otomatik tanıma ve etiketleme gibi sistemlerde temel taş olarak görev almaktadır. 

Elleçleme Nasıl Yapılır? 

Açılım Lojistik olarak elleçleme de en çok kullandığımız alet palettir. Palet; ürünün büyük miktarlarda taşınmasına ve depolanmasına yardımcı olmaktadır. Fakat, paletlerin birçoğunun geri dönüşümlü olmaması sebebiyle çok sayıda hasarlı palet yığını çevre kirliliğine ve görüntü bozukluklarına sebep olmaktadır. Bir başka sorun ise bu malzemelerin içerisinde yer alan böcek ve bakteri gibi zararlıların malzemelerin hareketinden dolayı birçok ülkeye yayılmasından kaynaklanan sağlık sorunlarıdır. Açılım Lojistik, elleçleme hizmeti için bizleri tercih ettiğiniz takdirde son teknolojiye sahip cihazlarla ve teknik donanımlı çalışanlarla sunduğumuz kaliteli hizmetten faydalanma şansına erişeceksiniz. Bununla birlikte, tesislerimizde tüm ürünler ilk adımdan başlayarak son adıma kadar en son kalite standartlarına uygun olarak hazırlanmaktadır. Ayrıca, müşterilerimize düşük maliyetli üretim, sevkiyat ve depolama hizmeti sunmaktayız.